678

TOIVO TASA

Vabakutseline tõlkija,
suursaadik

Abielus, 2 last

Kandidaadi TOIVO TASA pilt

Haridus ja töökogemus

Olen ligi 30 a. töötanud diplomaadina, mis andis võimaluse tegeleda Eesti poliitiliste, aga ka majandus-, teadus- ja kultuurisuhete arendamisega. Lõpetasin Tartu Ülikooli eesti keele ja kirjanduse õpetajana 1976. aastal. Aspirantuuris tegelesin Eesti ja Saksa vanemate kultuurisuhetega, seejärel töötasin toimetajana ajakirjas "Keel ja Kirjandus" ning peatoimetajana ajakirjas "Vikerkaar"/"Raduga". Õpetasin maailmakirjandust Tallinna Konservatooriumi lavakunsti üliõpilastele. Ilukirjanduse tõlkimist alustasin tudengina 1973. aastal, mil avaldasin eesti keeles austerlase E. Canetti raamatu "Marrakeshi hääled". Tegutsen vabakutselise tõlkijana ka praegu, kuuludes Eesti Kirjanike Liitu. Olen 1988. a. loodud Eesti Instituudi üks asutajaid. 1990-ndatel siirdusin tööle taasiseseisvunud Eesti välisministeeriumi. Alates 1995. a. olen olnud Eesti suursaadik Austrias, Ungaris, Slovakkias, Tsehhi Vabariigis, Sloveenias, Sveitsi Konföderatsioonis, Horvaatias, Jaapanis ja Lõuna-Koreas. Kõikjal tegelesin Eesti rahvusvaheliste majandus- ja kultuurisuhete edendamisega, meile kasulike kogemuste omandamisega. Alati on olnud südamelähedased kirjandus, muusika ja sport, nõnda ka kaasalöömine RAM-i stuudiokooris, ansamblites "Toomapojad" ja "Rajacas" jm.

Kogemus poliitikas

Tavaliselt ei ole diplomaadid aktiivsed parteipoliitikas. Pärast välisministeeriumist lahkumist 2018. aastal otsustasin panna õla alla meie ainsa tõeliselt eestimeelse partei EKRE tegemistele.

Miks kandideerin Riigikokku

Riigikogu vajab täna rohkem kui kunagi varem riiklikult mõtlevaid tegutsejaid, traditsioonide hoidjaid ja uuendusvõimaluste märkajaid. Eesti kui demokraatliku rahvusriigi ellujäämise nimel tuleb teha tõsist ühist tööd. See tähendab tugevat eesti peret, kus mees on mees ja naine on naine, tüdrukud ja poisid on tüdrukud ja poisid. Eesti majandus, haridus ja teadus vajavad riigilt mitte poliitilisi õpetusi, vaid mõistmist ja tugevat toetamist. Eestil on enamuses valdkondades lisaks heale rahvusvahelisele asjatundmisele olemas omaenda väga tublid spetsialistid ja erialane kogemus, mida on lühinägelik eirata. Kui tahame olla rahvusriigina jätkusuutlik, siis ei pea eestikeelse kasvataja, õpetaja, teadlase ja inseneri töö Eestis olema mitte vaev, vaid väga hästi tasustatud privileeg. Kui tahame, et laulupidu kestaks noorte ja vanade rõõmuks koos meiega, siis peavad muusikaõpetajad-dirigendid saama väärilist palka ja iga koolilaps võetakse taas laulma mudilaskoori. Eesti põllumehe jaoks tuleb kiiresti välja võidelda teistega võrdne toetus EL-s.
Eestlase elu läheb paremaks siis, kui eestlane ise on peremees oma maal. Eesti ei tohi rohkem oma suveräänsust loovutada. Vajadusel peame olema valmis iseotsustusõigusi endale tagasi nõutama. Edukas EL tähendab Eesti jaoks endiselt demokraatlike suveräänsete rahvusriikide liitu. Võimalikult kiiresti peab Eesti taastama sõjaväestatud piirivalve ja tegema tasa unarusse jäänud arendused riigi kaitsevõimes. Nii teostub kõige paremini ka meie liikmelisus NATO-s, partnerlus meie tugevaima iseseisvuse garandi USA-ga.
Kõiges selles saan oma kogemustega kasulik olla.

Tugevad küljed

Olen hea suhtleja, järjekindel tegutseja. Valmistun ettevõtmisteks hoolikalt ja suudan kõige erinevamates olukordades ja erinevate osalistega rahulikult eesmärgini jõuda. Talun stressi ja tööpinget. Ei karda uuesti otsast alata ega targematelt - valijatelt - nõu küsida.

Sõnum valijale

Hea kaaskodanik! Nagu Sa iga päev koged, on olukord nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt pinev. Ent jäägem rahulikuks ja kindlameelseks. Üheskoos targasti tegutsedes suudame me tulevikku Eesti jaoks paremaks muuta. Märgakem virvendava virtuaalmaailma kõrval päristegelikkust. Meid ei uinuta libedad paljulubajad, ei ehmata ähvardajad. Kuulakem ära ka kohmakam arutleja, kui ta mõte on siiras. Kuid usaldada võib ikka vaid niisugust poliitikut, kes seab esikohale Eesti kui demokraatliku suveräänse rahvusriigi tuleviku - meie kõigi huvid. Vali EKRE!